1 Şubat 2008 Cuma

Sahte Mısır Tanrıları


4000 yıl öncesine, Eski Mısır'a gidiyoruz. Yüzlerce yıl önce ölmüş ve tanrılaşmış firavun Teti'ye hizmet etmekle görevli Ihy ve Hetep adlarında iki rahip öykünün kahramanları.

Rahipler, Teti'ye tapanların mezara getirdikleri hediyeleri çaldılar. Bunda tuhaf bir şey yok diye düşünebilirsiniz. Tek tuhaflık amaçlarındaydı: Kendilerini Tanrı yapmak istemişler.

Resmi Mısır dinine göre firavunlar ölüp kraliyet mezarlarına gömüldüklerinde onları ziyarete gelen kutsal ruhlar tarafından Tanrı'ya dönüştürülüyordu. Bu duruma yalnızca iki istisna var, Firavun Akhenaton ve Kraliçe Hatşepsut, fakat bu ayrı bir hikaye konusu.

İki rahip hediyeleri takas ederek Teti'nin piramidi içinde gizlice kendi mezarlarını inşa etmeye başladılar, mezarlarına koyulacak "kraliyet metinlerini" yazdırdılar. Yardımcıları bütün hikayeden haberdardı elbette. Rahipler onları öldürtecek kadar akıllıydı belki ama bunu yapamazlardı, o zaman cenaze törenlerini kim düzenlerdi? Şanslarını denediler ama Tanrı adayları ölümlerinden sonra kendi kazdıkları kuyuya düştüler; mezarları efendileri ölür ölmez yardımcıları tarafından yağmalandı.

Bu ve birçok nefis öykü, Daily Telegraph yazarı Adrian Berry'nin Sonsuzluğun Kıyıları kitabından. Okuyun, okutun.

3 yorum:

hergele dedi ki...

Bu kitabin bir kismi ya da tumu yazarin izni alinmadan yayinlanamaz, cogaltilamaz... Umarim Adrian'a haber verdin.

Evrim Icoz - Portland Photographer dedi ki...

kendi kazdiklari piramite kendi dusmeleri cok komik olmus sonunda.

ben askere geliyom.

Adsız dedi ki...

ademoglunun 4000 yil oncesinde mal ve para icin yaptiklarini elin adami kitap yazip satiyor da, gunumuzde para icin babasini dograyanlar hurriyet ikinci sayfada bile yer bulamaz hale geldi. bence gazete sayfalari arttirilmali artik. wiseguy.